Erken uyanmak

Mevcut seyahat programımdan dolayı farklı saat dilimlerine yolculuk etmek zorundayım.
Bu sebeple erken kalkma denememi geçici olarak askıya alıyorum.
Ancak ilk 4 gün fena gitmediğimi söyleyebilirim, gün geçtikçe kalkmak daha kolay geliyor, o yüzden bu programın başarılı olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Günaydın!

Erken kalkmak ile ilgili yazdığım makalede, artık hergün sabah 5:15’te kalkacağımı ve gelişmeleri sizlere buradan aktaracağımı belirtmiştim. İşte sözümde duruyorum.

Bu başlığı önümüzdeki 1 hafta boyunca her sabah güncelleyeceğim. En üstte bir tablo göreceksiniz, akşam kaçta yatıp sabah kaçta uyandığımı gösteren.

Aşağıya doğru ise gün gün, sabah erken uyanmanın bana getirdiklerini ve benden götürdüklerini -varsa- sizlerle paylaşıyor olacağım.

Buyrun size uyku tablom:

Tarih Yatış Kalkış Uyku Süresi
27.03.2011 01:00 05:15 04:15
28.03.2011 00:15 07:15 07:00
29.03.2011 00:30 05:15 04:45
30.03.2011 21:45 05:15 07:30

1. Gün

Normalde hafta içi hergün ortalama 8 saate yakın, haftasonu ise 10’ar saatten fazla uyuyan birisi olarak dün gece heyecandan olsa gerek sabah 1’e kadar ayaktaydım.

00:55 gibi uykumun geldiğini göz kapaklarımı açık tutmakta zorlandığımda kesinleştirip yattım ve 5-6 dakika içerisinde deliksiz bir uykuya daldım. Sabah 05:15’te alarmımın çalması ile ayağa fırladım. Oldukça az uyumuş olmama rağmen kendimi gayet iyi hissediyorum. Traşımı oldum, duşumu aldım ve şimdi bu satırları yazarken sıcak kahvemi yudumluyorum.

İşe başlamak için önümde hala 2 saatten fazla var, beni rahatsız eden yok, gürültü yok, çalışma odam oda sıcaklığında, güneş henüz doğmamış, anlayacağınız gün benim günüm.

Şimdi bu güncellemeyi tamamlayıp e-postalarımı kontrol edeceğim. Önümüzdeki hafta 2 önemli toplantım var, onlar için hazırlık yapmaya başlayacağım.

Hatta normalde 8’de olmam gereken işe saat 7 gibi gidip, akşam 4 gibi çıkabilirim. Evet, böyle yapmak en güzeli. Böylece akşamüstü de bana ait olacak! Ofisteki rutin işleri kimseler gelmeden bitirebilirsem, günün geri kalanını daha verimli geçirebilirim. Tabii ofise gitmeden önce güzel bir simit -ya da gevrek- yanına da bir ayran patlattım mı boğazda, deymeyin keyfime!

Şimdi ise balkona çıkıp, İstanbul’u sessizliğinde ziyaret edeceğim. Bu sefer de ben onu şaşırtayım değil mi?

—–

1. Gün harika geçti! “Erken kalkan yol alır” atasözü kesinlikle doğruymuş. Gün boyu kendimi gayet iyi hissettiğimi söyleyebilirim. Gün içerisinde normalden 1 fincan fazla kahve içmem gerekti ancak bugünü muhteşem yapan yeni maaş zammımın açıklanmış olması.

Yakın zaman önce bir terfi almıştım, ancak aldığım maaş zammı beni çok tatmin etmemişti. Hiç beklemediğim bir şekilde bugün maaşımın beklediğimden de fazla arttırıldığı haberini aldım. Ha ha! İşimi seviyorum, erken kalkmayı seviyorum! Alın size kapı gibi motivasyon 🙂

Bu arada, bugün saatler 1 saat ileri alındığı için ekstra bir handikapla karşılaşmış olmamı da unutmamak lazım.

2. gün

Hah! Sanırım kendime nazar değdirdim. Akşam saat 9 gibi yatıp, kısa bir sürede uykuya daldım. Ancak telefonuma gelen bir reklam SMS’i yüzünden uykum bölündü ve saat 00:15’e kadar tekrar uyuyamadım. Tabi, bunun da bir faydası oldu ve Reklam SMS Mesajlarını Engellemek başlıklı yazıma konu olan, uzun süredir canımı sıkan bir sorunu çözmenin yolunu buldum. Ayrıca, keyifli bir uyku için cep telefonundan mümkün olduğunca uzak uyumak gerektiğini de tekrar hatırlamış oldum.

Gece ilk uyku trenimin 3 saat rötar yapması ve sabah 05:15’te alarmım çaldığında sevgili eşimin telkinleri ile saat 07:15’e kadar uyudum. Bugün, tüm gün süren bir toplantıdaydım ve gayet keyifli ve verimli geçtiğini söyleyebilirim. Amaçladığım yeni uyku düzenine kavuşmakta kararlıyım bu sebeple de alarmımı şimdiden 05:15’e kurdum. Sabah görüşmek dileğiyle!

3. gün

Günaydın!

Bugün sabah kendimi ilk günkü kadar süper hissetmesem de, saat 5:15’te rahatça kalkmayı becerdim. Sabah duşumu aldım ve şimdi çalışma masamın başındayım.

Enteresan bir şekilde canım kahve içmek istemedi, bunu iyiye mi yorsam kötüye mi bilemedim. Neyse, günün ilerleyen saatlerinde durum kendini belli edecektir.

Dünkü tüm gün süren toplantı sebebiyle bekleyen bir ton iş var, yarın da seyahate gidiyorum o yüzden şimdi işimin başına geçiyorum.

Heh he, bu arada imam da sanırım yeni uyanmış, sabah ezanını çatallı bir sesle okuyor 😀

İmamlardan bile erken kalkar oldum, vay be!

—–

Bugünün oldukça zor geçtiğini söyleyebilirim. Kendimi yorgun hisseder, çok iyi konsantre olamaz haldeydim. Ama bunu normal karşılıyorum, çünkü ilk 3 günde yeterince uyumuş değilim. Bu akşam erken uyumayı becerebilirsem kısmen bu işi çözerim gibi geliyor, bakalım.

4. gün

Bugüne daha iyi başladığımı söyleyebilirim. Yataktan direkt kalktım, kahvemi yaptım ve işimin gücümün başındayım.

Aslında bugün programım öğlene kadar uyumama müsaitti ama buna rağmen 05:15’te kalktığıma göre günün geri kalanını da aynı azimle geçireceğimi söyleyebilirim.

Dün canım kahve istememişti ve zor bir gün geçirmiştim. Şimdi deli gibi kahve istiyorum, bakalım bugün nasıl geçecek.

Tarih Yatış Kalkış Uyku Süresi
27.03.2011 01:00 05:15 04:15
28.03.2011 00:15 07:15 07:00
29.03.2011 00:30 05:15 04:45
30.03.2011 21:45 05:15 07:30

Bir yorum ekle...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s