Reklam SMS Mesajlarını Engellemek

Dün gece harika olmasını beklediğim bir uykunun ilk dakikalarını yaşarken, gecenin karanlığını cep telefonumun mesaj melodisi yırttı. Yırtmak ne kelime, yardı!

Sabah 05:15’te kalkarak hakettiğim o güzel uykudan beni uyandıran, kesin hayati bir konudur dedim ve cep telefonuna uzandım. Meğerse **** Bank bana çok uygun kredi oranlarından bahsedecekmiş. “Allah belanı versin **** Bank, ben senin müşterin bile değilim” dememe kalmadı, reklam SMS’lerine alışkın telefonum bu sefer cep telefonu operatörümden son kampanyaları ile ilgili bir mesajla akıl sağlığımı zorladı. 15-20 dakika yatakta debelenip de uyuyamayınca, pes edip kendimi çalışma odama attım.

Aklımda tek bir düşünce vardı, “intikam“!

Tam cebime iki el bombası tıkıştırıp, Baretta’mı belime takıp, bankanın merkez binasının yolunu tutacaktım ki bir Bruce Willis ya da Vin Diesel olmadığımın ve Hollywood’daki bir setten ziyade evimde olduğumun farkına varıp sakinleştim.

Ama birşeyler yapmalıydım, bir şekilde artık iyice çığrından çıkan reklam sms mesajlarından ve hatta jenerik kandil, bayram tebrik mesajlarından, onlar da yetmedi mi indirim ve otomatik doğum günü mesajlarından kurtulmak zorundaydım. Çareyi kadim dostum Google’da birkaç saat süren bir araştırmanın sonucunda buldum.

Şimdi sizlerle reklam SMS’lerinden kurtulmanın yollarını paylaşacağım.

Reklam SMS’lerinden Kurtulmak!

Bir sorunun ortaya çıkışını önlemeye çalışmak, o sorun belirdikten sonra çözmeye çalışmaktan genellikle daha kolaydır. Ancak ülkemizdeki sağlık endüstrisinde de olduğu gibi, koruyucu, önleyici tıptan ziyade tedavi için çaba harcanır. Tedavi için harcanan çaba ve kaynaklar ise, önlemek için ayrılanlardan hemen her zaman daha fazladır. Aynı kural cep telefonu numaramızı paylaşmakta da geçerli.

Sürekli kullandığınız cep telefonu numaranızı, sokaktan geçen herhangi birisine verme ihtimalinizin -sosyalliğin dibine vurmamışsanız- oldukça düşük olduğunu tahmin ediyorum. Diyelim banka, okul, rezervasyon yaptırdığınız otel ve restaurant gibi yerlere mecburen numarayı veriyoruz. Peki cep telefonu numaranızı her alışveriş yaptığınız, 3 kuruş indirim yapacaklar diye kart çıkarttığınız dükkanlara vermek neden?

Öyleyse işe öncelikle cep telefonu numaramızı olur olmadık yerlerle paylaşımı mümkün oldukça en aza indirmekle başlayabiliriz.

Bunun dışında, telefon numaramızı vermemizin gerekli olduğu durumlarda (örn: otel rezervasyonları), eğer bir form dolduruyorsak, formdaki “Otelimiz ile ilgili gelişmelerden haberdar olmamak için burayı işaretleyin” gibi bir ibare varsa kesinlikle atlamamak ek bir mesaj trafiğinin önüne geçmemizi sağlayabilir.

Maalesef numaramızı tanıdıklarımız haricinde çok az kişi/kuruluş ile paylaşıyor olsak da, o çok az dediğimiz kişiler bu numarayı başkaları ile de paylaşıp, alakamız olmayan servislerden mesaj almamıza sıklıkla sebep olabiliyorlar. İşte bu nokta da bizi tedavi aşamasına getiriyor. Şimdi bunun için cep telefonu operatölerine göre istenmeyen mesajları engelleme yöntemlerine göz atalım.

 

Turkcell Reklam SMS Engelleme

Turkcell aboneleri için, toplu olarak gelen reklam içerikli SMS ve kampanya mesajlarını engellemenin iki ana yolu var.

Bunlardan ilgi http://www.turkcell.com.tr adresindeki “Online İşlemler” bölümünden gerçekleştirilebilir.

Turkcell Online İşlemler bölümüne (bireysel veya kurumsal farketmez) giriş için bir şifreye ihtiyacınız olacak. Eğer daha önce şifre almadıysanız, SMS ile tek kullanımlık şifre alabilirsiniz.

Online işlemler alanına giriş yaptıktan sonra, sizi aşağıdaki gibi bir menü karşılayacak.

Soldaki menüden “Kullanıcı İşlemleri“ne tıklıyor ve altındaki menüden de “Tanıtım Mesajları“na tıklayarak istediğimiz cep telefonu mesajı engelleme alanına ulaşıyoruz.

Turkcell SMS Mesaj Engelleme

 

Ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi, bu menüden Turkcell Kampanyaları ve tarifeleri, Turkcell Ürün ve Servisleri gibi Turkcell’den gelen SMS’leri engellemek için listeden seçip “Çıkar” düğmesine tıklıyoruz.

Diğer firmalardan gelecek SMS mesajlarından da kurtulmak için gerekli alanı “İstemiyorum” olarak değiştiriyoruz.

Mobil pazarlama SMSlerini de aynı şekilde işaretleyip çıkar düğmesine basıyoruz.

Devam butonuna tıklamadan önce, yandaki kaydırma çubuğunu aşağıya sürüklüyoruz.

Turkcell reklam SMS engelleme

 

Bilgi/Eğlence Servis SMS’lerini ve SMS harici kanallarla da (örn: telefon, e-posta hatta faturalarımız) gelebilecek reklam SMS’lerinden kurtulmak için istemediklerimizi seçip, “Çıkar” butonuna tıklıyoruz.

Son olarak “Devam” butonuna basıp sonraki adımlardaki onay sürecini tamamlıyor ve artık Turkcell’e bağlı telefonlardan gelecek ve Turkcell’den köken alan toplu reklam mesajlarının çoğundan kurtuluyoruz!

Tek tek gelen reklam mesajlarını engelleme

Turkcell’in bu alanların dışında kalan, münferit reklam mesajlarını bloklamak için de “Mesaj Seç” adında  bir servisi var.

Size gelen istemediğiniz mesajları 3 gün içerisinde 2780’e SMS ile göndererek, ilgili numaradan bir daha size mesaj gelmemesini sağlayabiliyorsunuz.

Bir diğer çare de 444 0 532 numaralı Turkcell Müşteri hizmetlerinde size yardımcı olabilecek bir müşteri temsilcisi olabilir.

Tabi, her zaman için size mesaj atan numarayı geri arayıp, kendilerinden bir daha SMS mesajı almak istemediğinizi belirtmeniz de sonuç almanızı sağlayabilir.

En azından müşteri memnuniyetine önem veren aklı selim her firmanın bu konuda hassasiyet göstereceğine inanmak istiyorum.

Avea Reklam SMS Engelleme

Avea’nın da, http://www.avea.com.tr adresinde bulunan Avea Online İşlemler alanından, size Avea tarafından veya Avea hatları kullanılarak gönderilen kampanya ve reklam SMSlerini engellemeniz mümkün.

Veya Avea’dan gelen kampanya mesajlarını engellemek için, Avea hattınızadan 7672’ye içinde sadece “iptal kampanya” yazan bir mesaj göndermeniz yeterli.

Avea harici gelen reklam içerikli SMSleri engellemek için ise, yine Avea hattınızdan 7672’ye içinde sadece “iptal reklam” yazan bir mesaj gönderebilirsiniz.

Vodafone Reklam SMS Engelleme

Maalesef Vodafone’da bu tip reklam SMSlerini engellemenin online yolunu bulamadım. Bir bilen varsa paylaşabilir.

Ancak 444 0 542 numaralı Vodafone Müşteri Hizmetleri hattını arayarak bir çözüm bulabileceğinize inanıyorum.

 

Reklam SMS’leri ile ilgili yeni kanuni düzenlemeler yolda. Onların yürürlüğe girmesi ile reklam SMS’lerine gelecek yasaklar ile biraz daha rahat nefes alabileceğimize inanıyorum. Ancak o zamana kadar yukarıdaki yöntemler ile yetinmek zorunda gibiyiz.

Haaa unutmadan bir de sizi direk telefonla arayan ve servislerini satmak isteyen banka ve diğer şirketler de var. Onlar için uygulanacak yöntem basit!

Gırtlaktan gelen en psikopat sesinizle konuşarak “Az önce sevgilimi doğradım. Sence haşlama mı yapmalıyım yoksa kızartma mı?” sorusunu yönelttiğinizde, bir süre geri aranmayacağınızın garantisini verebilirim.

Dilerim bu yazı benim gibi olur olmadık saatlerde gelen reklam içerikli SMS’lerden muzdarip olanlara faydalı olur.

Uykularınızın bölünmediği, akıl sağlığınızın zorlanmadığı günler dilerim.

Reklam SMS Mesajlarını Engellemek” üzerine 7 yorum

  1. Geri bildirim: Erken uyanmak « Aç Kuzu

  2. vodafone hat kullanıcıları 542 yi arayarak müşteri temsilcisi aracılığıyla kısa bir sürede bu sorundan kurtulabilirler. yaptım oldu sanırım

Bir yorum ekle...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s