Kendin Hakkında Bilmediğin Gerçekler

Bir insan hayatı boyunca ne kadar yemek yer? Peki ne kadar akıllıyız? Rüyamızda gördüklerimiz bizim uydurmamız mı, yoksa kast önceden mi seçilmiş? Merak ediyorsanız, iki yıl önce kenara not alıp şimdi paylaşabildiğim hakkımızdaki bazı ilginç gerçekler şöyle:

 

Her şeyi hatırlıyorsun!

İnsan beyni gördüğü, duyduğu, okuduğu, kokladığı, kısaca tecrübe ettiği her şeyi ama her şeyi kaydetme potansiyeline sahiptir. Tek sıkıntı, bunların hepsini istediği zaman hatırlayamamaktan kaynaklanmaktadır (ki fotoğrafik hafıza sahipleri bu konuda biraz daha şanslıdır, yoksa şanssız mı demeli?).

 

Sen çok değiştin Benjamin!

İnsan vücudu sürekli olarak hücrelerini yenilemektedir. Öyle ki, yedi sene önce vücudunuzda bulunan hiçbir hücre, şu an sizinle birlikte değil. Birileri size “sen çok değiştin” dediğinde, çok da haksız sayılmazlar.

 

Seni gözüm bir yerlerden ısırıyor sanki?

Rüyanızda gördüğünüz herkesi aslında daha önce görmüştünüz. Sokakta değilse bile, televizyonda. Öyleyse ne izlediğinize dikkat edin, ya da izlediğinize dikkat edin, niyet önemli J

 

Seni gidi obur!

Hayatın boyunca yaklaşık 50 ton (50.000 kilogram, 50 milyon gram) yiyecek tüketeceksin. Şimdi Afrika neden açlıktan kırılıyor anladın mı?

 

Boyu küçük, işlevi büyük…

Gözlerini bir günde çalıştırdığın kadar bacaklarını da çalıştırmak isteseydin, günde 100 kilometre kadar yürümen gerekirdi, her gün!

 

Yılan mısın nesin?

Önümüzdeki dört sene içinde vücut ağırlığın kadar deri dökeceksin. Bu kulağa bir lanet gibi gelse de, cildimizin sağlığının devamı için gerekli.

insanlar hakkında az bilinen gerçekler

insanlar hakkında az bilinen gerçekler

 

 

Öküz gibisin maşallah!

Kilona göre o dönem yapabildiklerini değerlendirdiğimizde, bebekliğinde bir öküzden daha güçlüydün.

 

Kesmeden önce iki kere düşün.

Saçın bir ayda yaklaşık 12 milimetre (1,2 santim) uzar. İnanmayan ölçsün. Şu durumda Rapunzel’in gerçek yaşı hakkında yeniden düşünmemiz gerekecek.

 

Deodorant’ın icadından haberin var mı?

Sürekli olarak terlersin. Ortalama bir günde ben diyeyim 1, sen de 1,2 litre…

 

Yangın olur, biz yangına gideriz.

Acil bir durumda reaksiyon hızın saatte 300km hızındadır. Tabi bu bir çitadan kaçabileceğin anlamına gelmez, reflekslerden bahsediyoruz. Bu arada dakikada 24 kez gözünü kırpıyorsun. Bunu okuyunca 1 tane fazladan kırptın, etti 25 😉

 

Kılın kıymeti olsa, sende bitmezdi.

Yakma haricinde saç tellerini yok etmenin pek kolay bir yolu yoktur. Peki insanlar neden kel olur? Peki ortalama bir insanın kafasında yaklaşık 100.000 saç teli vardır dersek kıskanırlar mı?

 

Bölünerek çoğalıyor mübarek

Sen bu cümleyi okuyana kadar 25.000.000 hücren öldü. Ama vücudun bugün yeni 300 milyar hücre üretmişti bile, rahat ol.

 

Kromozomun kadar konuş!

İnsanların 46, bezelyelerin 16, kerevitlerin (tatlı su ıstakozu) 200 kromozomu vardır.

 

Oksijen israfı…

Hava geçirmeyen bir odada kalırsan, oksijensizlikten değil, karbondioksit zehirlenmesinden ölürsün. Demek ki boş konuşanlar oksijen tükettikleri için değil, karbondioksit ürettikleri için bu kadar can sıkıcı.

 

Boyu değil işlevi, mi?

İnsan vücudundaki en büyük hücre kadınlardaki yumurtalardır (ovum), en küçük hücre ise erkeğin menisidir (sperm). Sonra gelip kadın erkek eşitliğinden bahsediyor bazıları 😀

 

Herneyse…

Ömrünün yarım saati boyunca sadece tek bir hücreydin –tek hücreli bir yaratıktın. O yüzden her haltı çok da ciddiye alma, bugün olduğun halinle de mutluluk duy, akıllı ol.

 

 

Bir yorum ekle...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s