Twitter’in Yasaklandığı Kuzey Kore Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Twitter yasaklandı, şimdilik DNS ayarlarını değiştirerek ulaşmak kolay. Yetmez ama evet! İnternet kullanımının seçili birkaç kişi haricinde topyekün yasak olduğu Kuzey Kore’de hayata bir bakış atalım, bakalım paralel bir evrende bizi neler bekler…

1. Kuzey Kore’de Internet’e erişimi olan 605 kişi mevcuttur (kendim saydım oradan biliyorum). Bunun nüfusa oranı da %0,0’dır.

kuzey korede internet kullanimi

2. Zaten Kuzey Kore’de Internet’in icadı henüz gerçekleşmemiş bile olabilir, çünkü İsa’nın değil, ülkenin ezeli ve ebedi başkanı (eternal president) Kim Il-Sung’un doğumunu milat olarak alırlar. Dolayısıyla şu an 2014 değil, 103 yılındalar.

 Kim_Il-sung

3. Kuzey Kore’de seçimler 5 senede bir yapılır. Tek bir adayın bulunduğu seçimin galibi, enteresandır, 100% oy oranı ile yine o ulu lider olur. Babası rahmetli Kim Jong-il’in ardından, son seçimde 100% oy oranını alan yakışıklı Kim Jong-un’dur. Ha, bir önceki başkan da dedesi Kim Il-Sung’dur. Ailecek politikada başarılıdırlar.

 kuzey kore ve secimler

4. “3 Nesillik Hapis Cezası” Kuzey Kore için “sıradan” bir ceza. Şöyle ki, büyük başkana “terso” yaptığınız halde, siz ve yedi sülaleniz hapse atılıyorsunuz. Sizden sonra gelen iki nesil de hapiste doğup, büyüyüp, ölüyor. Üçüncü nesil cezasını tamamlamış olarak hapisten çıkıyor.

 kuzey korede hapis

5. Haftalık çalışma günü sayısı 6’dır. Yedinci günde de vatandaşlar “gönüllü” olarak çalışarak her türlü hobi ve boş işlerden uzak dururlar.

 kuzey korede is hayati

6. 1970’lere kadar, Kuzey Kore’nin ekonomisi Güney Kore’ninkinden büyüktü. Şimdi ise Kuzey’in gayri safi milli hasılası, güneyin %2,5’i kadar. (Uydu fotoğrafında karanlıkta görünen alan Kuzey Kore, diğer karanlık alanlar ise çevredeki denizler…)

 kuzey ve guney kore ekonomileri

7. Kuzey Kore’de “Havan Topu ile İdam” geçerli bir cezalandırma yöntemidir.

 kuzey korede havan topuyla idam

8. Kuzey Kore’deki tüm ev ve iş yerlerinde, bir hükümet radyosu bulundurmak zorunludur. Bu radyo kapatılamıyor, sadece sesi kısılabiliyor.

 kuzey kore ev radyosu

9. Kuzey Kore’nin Hoeryong toplama kampı  şu an yaklaşık 50.000 kadın, çocuk ve erkeğe ev sahipliği yapıyor. Kölelik, işkence ve izinsiz deneylerin yapıldığı ise sadece bir söylentiden ibaret, evet kesinlikle öyle.

 Hoeryong kuzey kore toplama kampi

10. Tüm bunlarla birlikte, Kuzey Kore’nin, diğer ismi ile Demokratik Kore Halk Cumhuriyeti’nin anayasası vatandaşlarının konuşma, basın, toplanma, gösteri yapma ve topluluklar oluşturma konusunda özgür olduklarını belirtmektedir. Sanırım bir tek düşünce özgürlüğü yok, çok önemli olmasa gerek.

kuzey korelilerin hakları

Twitter’in Yasaklandığı Kuzey Kore Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler” üzerine bir yorum

Bir yorum ekle...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s